Odpadne vode
MKČN MEDICA
Mala čistilna naprava Medica velikosti 500 PE je pričela delovati leta 2014. Namenjena je čiščenju odpadnih voda, ki dotekajo po javni kanalizaciji iz dela naselij Solčava in Robanov kot.
Mala čistilna naprava vodo najprej očisti večjih delcev in maščob ......
Ob čiščenju vode nastajajo tudi stranski proizvodi na čistilni napravi: odvišno blato oz. mulj (19 08 05), pesek (19 08 02) in maščobe(19 08 09).
Na čistilni napravi ne sprejemamo vsebine greznic in malih komunalnih čistilnih naprav iz ostalih naselij v občini Solčava. Čistilna naprava, ki sprejema vsebine MKČN mora imeti vsaj 10.000 PE.
Občanom predlagamo, da za odvoz vsebine greznic in malih komunalnih čištilnih naprav kontaktirajo podjetje:
Voma-kanalko Ivan Stropnik s.p.
3325 Šoštanj
GSM: 031 375 010
TEL: 031 375 010
e-mail: voma.kanalko@gmail.com
www: http://www.voma-kanalko.com
KANALIZACIJA
Komunala - odpadne vode - kaj ne sodi v kanalizacijo
Odpadna voda se odvaja po kanalizacijskem omrežju v skladu s predpisi tako, da v najmanjši meri vpliva na okolje. Pred izpustom, oziroma iztokom odpadne vode nazaj v okolje, odpadno vodo ustrezno očistimo. Zato v odtoke ne mečemo oziroma ne zlivamo snovi, ki:
- ovirajo ali celo onemogočijo pretok odpadne vode,
- škodujejo materialom kanalizacijskih cevi ali napravam na kanalizacijskem sistemu,
- spremenijo sestavo odpadne vode do take mere, da se upočasni ali povsem zavre biološka stopnja čiščenja na čistilni napravi.
V odtok in kanalizacijski sistem ne sodijo:
Odpadna olja in naftni derivati, saj so to biološko težko razgradljive ali nerazgradljive snovi, ki se na čistilni napravi ne razgradijo in povzročajo obremenitev za odvodnike.
Barve, topila, dezinfekcijska sredstva, kisline, lugi, fitofarmacevtska sredstva in zdravila, ker vsebujejo težko razgradljive in strupene snovi, ki povzročajo motnje ali celo prekinitve delovanja biološkega dela čistilne naprave in zastrupitev živih organizmov v odvodnikih.
Trdni odpadki, kot so nogavice, čistilna volna, kosi tekstila, drobni plastični predmeti, papir in embalaža, ker pri obratovanju črpališč povzročajo mehanske poškodbe.
Organski odpadki, kot so ostanki hrane iz gospodinjstev ali obratov za pripravo hrane, ker povečujejo obremenitev odpadne vode in povečujejo količino usedlin, ki pospešujejo gnitje v kanalu in s tem povzročajo neprijetne vonjave, poleg tega pa so organski odpadki vaba in hranilo za glodalce, ki se zato lahko prekomerno razmnožujejo.
Različni organski odpadki, kot so pokošena trava, plevel z vrtov ali celo deli živalskih trupel, ker povzročajo manjšo prevodnost ali kar zamašitev kanalov.
Vsebine septičnih jam, ker povečujejo obremenitev odpadne vode in količino usedlin, ki pospešujejo gnitje v kanalu in s tem povzročajo neprijetne vonjave.
PRIKLJUČITEV NA KANALIZACIJO
Soglasje za priključitev
Pred izvedbo priključka na javno kanalizacijsko omrežje, morate pridobiti soglasje za priključitev. Soglasje se izda v primeru novogradnje na območju z urejeno javno kanalizacijo in v primeru obstoječih objektov ob izgradnji javne kanalizacije.
Pri novogradnji morate soglasje pridobiti že v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja.
V primeru, ko gre za priklop obstoječega objekta, s strani občinske uprave prejmete odločbo o odmeri komunalnega prispevka.
Izvajalec obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, vam izda soglasje za priključitev z navedenimi pogoji, ki je veljavno eno leto od izdaje.
Uporabniki oziroma lastniki stavb, v katerih nastaja komunalna odpadna voda, morate zagotoviti, da se komunalna odpadna voda odvaja v javno kanalizacijo pod pogoji soglasja za priključitev, ki ga je izdala Občine Solčava.
Gnojnične jame, oziroma greznice se ne priključijo na javno kanalizacijo. Uporabnik mora ob priključitvi na javno kanalizacijo opustiti greznico, jo sprazniti, očistiti, dezinficirati in zasuti, upravljavcu pa omogočiti nadzor.
Meteorne vode iz streh, drenaž in tlakovanih površin se ne priključijo na fekalno kanalizacijo.
Izvedba kanalizacijskega priključka
Kanalizacijski priključek je del interne kanalizacije in poteka od mesta priključitve na javno kanalizacijo do zunanje stene stavbe.
Priključek je v lasti uporabnika. Grajen mora biti iz atestiranih materialov in mora biti vodotesen. Vsak uporabnik mora zgraditi revizijski jašek na svojem zemljišču.
Vsaka stavba se praviloma priključuje preko svojega priključka.
Priključitev na javno kanalizacijo lahko izvede katerikoli usposobljeni izvajalec gradbenih del. Stroške gradnje priključka, vključno s povrnitvijo okolice v prvotno stanje, krije uporabnik.
Pred izvedbo priklopa na javno kanalizacijo je investitor dolžan vložiti vlogo za pregled izvedbe priključka na javno kanalizacijo.
Posamezni objekt ali del objekta, ki se zaradi neugodne lege v prostoru nahaja pod koto dna odvodnega kanala, se na javno kanalizacijo priključi preko hišnega črpališča, ki ga je dolžan zgraditi in upravljati lastnik priključka.
Javno kanalizacijsko omrežje mora zagotoviti odvodnjavanje pritličja, ne pa tudi kletnih prostorov (v primeru priključevanja kletnih prostorov je obvezna vgradnja protipovratne lopute ali črpalke).