IZJAVA ZA JAVNOST - Zbor krajanov in podpornikov s protestom 13. 7. 2025
V nedeljo 13. julija se nas je pri bencinskem servisu Petrol zbralo veliko število udeležencev. Več kot 150 nas je bilo, ki smo z besedami ali samo s svojo prisotnostjo izrazili svoje nezadovoljstvo in prizadetost zaradi zaprtja bencinske črpalke v Solčavi.
Pred leti smo se poslovili od bankomata NLB v Logarski, z našo pomočjo je ostal bankomat v Solčavi, pod okrilje našega zavoda smo morali prevzeti pošto, zaprli bi nam trgovino, pa jo je v upravljaje prevzelo podjetje Eltras iz Solčave. V času vseh teh dogodkov smo bili obveščeni in smo se lahko pogajali ter zagotovili, da nismo ostali brez omenjenih storitev. A tokrat je bilo drugače. Na prodajno mesto Petrol so v ponedeljek 23.junija zjutraj prišli z obvestilom o takojšnjem zaprtju. In ostali smo brez goriva.
Vsi udeleženi smo soglašali s pozivom k takojšnjemu odprtju zaprtih bencinskih črpalk in nato pozvali vse odločevalce, da uskladijo mnenja in pravila, ki bodo omogočale ohranitev osnovne infrastrukture in storitev za dostojno življenje tudi na podeželju.
Poslanec Jožef Jelen je z udeležbo podprl zahteve občank in občanov občine Solčava in tudi ostalih krajev po Sloveniji kjer so se zaprle bencinske črpalke. Bil je kritičen do dela Vlade Roberta Goloba katera je z ukrepom omejitve najvišje dovoljene marže za naftne trgovce razširila tudi na prodajna mesta ob avtoceste. Tako je bila družba Petrol po besedah predsednika uprave prisiljena v zapiranje nekaterih bencinskih črpalk po Sloveniji. S tem ukrepom je vlada prizadela podeželje in ljudi kateri živimo na podeželju. Posebno problematično je dejstvo, da država dopušča tiho centralizacijo, pri čemer podeželje izgublja tiste redke infrastrukturne točke, ki so ključne za vsakodnevno mobilnost ljudi, turistov in potrebe gospodarstva.
Zbrane je nagovoril tudi pater Karel Gržan, ki je opozoril, da podjetje, kot je Petrol, na račun ljudi, ki živijo na obrobjih, ne more gledati izključno na svoj dobiček. Pričakujemo, da nas država zaščiti, posebej nas, ki smo na obrobju, ne pa da nam jemlje preživetveno strukturo. Odtegniti nam bencinsko črpalko, je zame nedostojno, če ne celo nizkotno.
Predstavniki PGD Solčava, ki so opozorili na kritično situacijo – brez goriva tudi gasilci ne morejo pomagati, kar ogroža varnost celotnega območja.
Člani Občinskega sveta in občani so poudarili;
- Nestrinjanje s politiko regionalnega razvoja, ki se že dolgo oddaljuje od dejanskega življenja na terenu. Življenje na podeželju je dražje, ker so osnovne storitve vedno bolj oddaljene in vse bolj omejene.
- Dostop do goriva je postal razkošje. Pot na Ljubno po 100 litrov nafte pomeni strošek, ki se poveča za kar 50 %, kar močno udari po žepu predvsem male kmete, delavce, podjetnike in gasilce.
- Občani so opozorili, da na podeželju nismo enakopravni. Zaprtje bencinske črpalke pomeni višje dnevne stroške, dodatno izgubo časa in še večjo ranljivost. »Če je bil naš položaj že težaven, nas to naredi še manj konkurenčne,« so bili enotni.
- Starejši občani, ki so na bencinski črpalki kupovali gorivo in osnovne izdelke, so zdaj prisiljeni v vožnjo v oddaljene kraje, kar je za mnoge preprosto nedosegljivo.
- Solčava ni le naravni biser, temveč živ in delujoč prostor, kjer je razvoj vezan na kmetijstvo, turizem in gozdarstvo – vse dejavnosti, ki brez stalne lokalne oskrbe z gorivom ne morejo preživeti.
Zaključek
Preživeli smo že veliko težkih preizkušenj, zato smo trdno odločeni, da se bomo še naprej borili za svoje pravice, za poseljenost podeželja in za boljšo prihodnost. Bencinski servis mora ostati v kraju. Nadaljevali bodo z zbiranjem podpisov glede nestrinjanja z zaprtjem bencinske črpalke v Solčavi.